Порту – Шахтар 5:3. Ліга чемпіонів, 6-й тур. Звіт

Донеччани тричі забили на «Драгау», але пропустили більше і тепер готуватимуться до «стиків» Ліги Європи.

«Футбольний клуб»

2023-12-14 00:10

На заключний матч групової стадії «Шахтар» прихопив синицю, що її наприкінці листопада спіймав у Гамбурзі. Гірники мріяли обміняти маленьку пташку на великого журавля, якого і збирались вполювати у Порту задля продовження виступів у Лізі чемпіонів. Ось тільки на того таки журавля націлились і хижі місцеві «дракони», які три місяці тому вже перемагали донецьку команду. Перемагали, а отже тепер навіть за рівної кількості очок мали перевагу: їх влаштовувала нічия, тоді як гостей – ні.

Утім, подібні розклади не змусили португальців вдатися до контратакуючої тактики. Навпаки, підопічні Сержіу Консейсау, спробували з перших хвилин приголомшити суперника, і судячи з усього, їм це вдалося. Вже на другій хвилині Валерій Бондар дозволив Еванілсону виконати навіс від лицьової лінії, а центрбеки не завадили Таремі пробити з другого поверху – «Шахтар» врятувала лише реакція Дмитра Різника.

Трохи згодом уже голкіпер «Шахтаря», перебуваючи під пресингом, помилився поблизу власних воріт – господарі мали забивати, але відверто вибачили донеччан. Тиск «синьо-білих» не слабшав і зрештою втілився у гол. 40-річний Пепе виконав довгий пас у чужий карний майданчик, Бондар знову не накрив Еванілсона, і після прострілу бразильця справа його співвітчизник Галено з метру спрямував м’яч у сітку. Той самий Галено, що у вересні двічі засмутив Різника, після чого у Лізі чемпіонів не забивав – до цього вечора.

Між тим, відомо, що захист не є найсильнішою ланкою сьогоднішнього «Порту», в чому довелося пересвідчитися, коли, відчувши певну свободу, гірники почали обережно відсувати лінію зіткнення. Без якихось помітних надзусиль хлопці Марино Пушича запалили пару пожеж у володіннях Діогу Кошти, і тепер вже прийшла черга португальського кіпера демонструвати свої чесноти. Зокрема, після «пострілу» Георгія Гочолеїшвілі, якому зручно відкинув м’яч Олександр Зубков.

Гості відновили рівновагу, ще раз довівши, що виключатися з гри до свистка арбітра не можна за жодних обставин. Попри піднятий прапорець лайнсмена Зубков не став зупинятися, у супроводі кволих оборонців зайшов до карного майданчика і віддав на Данилу Сікана. Той, знаходячись перед порожніми воротами, не схибив, і, як потім засвідчив VAR, став автором цілком легітимного гола – вже четвертого, до речі, у поточному турнірі. Протести «драконіві» ні до чого не призвели – хіба шо до низки «гірчичників».

Нічия була б непоганим підсумком першого тайму і гарним фундаментом для втілення у життя ігрових помаранчево-чорних планів, проте перед самою перервою «Шахтар» пропустив удруге. Зайду проломився лівим флангом, віддав на вінгера Пепе (не плутати з віковим капітаном), а вже той – на Галено. З останнім гірники, як ми знаємо, нічого подіяти не можуть. У даному випадку Артем Бондаренко зі своєю спробою заблокувати удар і підступним рикошетом лише посприяв успіху 26-річного півзахисника.

По перерві «Шахтар» мав забивати принаймні двічі, а отже – мав ризикувати. З цим у гостей проблем не було, ось тільки кожна помилка могла поставити хрест на їх сподіваннях. І цей роковий промах врешті-решт стався на 59-й хвилині. Нечітка передача Георгія Судакова на своїй половині призвела до контрвипаду «Порту»: Галено віддав на Таремі, а іранець вгатив м’яч під поперечину.

Сценарій гри виглядав точною копією вересневого протистояння цих суперників, аж поки відчуття дежавю не прогнав Сікан. Його сміливий прохід і сильний простріл надихнули Еуштакіу на автогол – 3:2! Відродження інтриги? Ветеран Пепе так не вважав і майже відразу підтвердив свою думку забитим м’ячем, підключившись до розіграшу кутового. І так – скориставшись скидкою Галено, звісно.

Сержіу Консейсау виглядав щасливим, проте справжній стан польоту португальському тренеру подарував його син Франсішку, вийшовши на заміну і вже за хвилину покаравши Бондаря за технічний брак.

Донеччани поступилися, прощаються з поточною Лігою чемпіонів, проте можуть тішитися тим, що саме вони поставили крапку в надрезультативній зустрічі: незадовго до фінального свистка разючого удару завдав 19-річний Егіналдо. І, безперечно, гірники можуть радіти, що не закривають міжнародний сезон і вже у лютому проходитимуть іспит стиковим раундом Ліги Європи.

ПОРТУ – ШАХТАР 5:3
 Галено (9, 43), Таремі (62), ПЕпе (76), Ф.Консейсау (82) – Сікан (29), Еуштакіу (73, автогол), Егіналдо (88).
Порту: Діогу Кошта, Санчес (Жоау Маріу, 76), ПЕпе, Фабіу Кардозу, Зайду, Варела, Еуштакіу (Груїч, 81), ПепЕ (Андре Франку, 81), Галено (Хайме, 88), Таремі, Еванілсон (Ф.Консейсау, 81).
Шахтар: Різник, Гочолеїшвілі, Бондар, Ракицький (Келсі, 74), Матвієнко, Степаненко, Бондаренко (Назарина, 85), Судаков, Зубков (Егіналдо, 85), Криськів (Невертон, 59), Сікан.
Попередження: Клаудіу Рамуш (30, на лавці) – Судаков (54), Назарина (90), Бондар (90+1).