Турніри

ЧС-2022

Ліонель Мессі: назад у майбутнє

Аргентинська зірка подарувала нам ще один незабутній перфоманс, який став визначальним у виході «альбіселесте» до фіналу чемпіонату світу в Катарі.

Євген ЛЕБЕДЄВ, «Футбольний клуб»

2022-12-15 10:45

Ласкаво просимо до Дохи, куди вас запрошує… доктор Еммет Браун. Перетворення столиці Катару на машину часу, як у кіносазі «Назад у майбутнє», – це, мабуть, єдине пояснення того, як Ліонель Мессі в свої 35 років із болячкою в лівому підколінному сухожиллі після шести поєдинків за 21 день зміг проскочити одного з найкращих захисників цього мундіалю.

Жертвою Лео став 20-річний чоловік у масці Йошко Гвардіол, трансферна вартість якого зростала з кожною грою Хорватії, й якого тренер Златко Далич називав «найкращим центральним оборонцем світу». Але для досвідченого аргентинця таких «топів», здається, взагалі не існує.

Рейд, що призвів до неймовірної результативної передачі під другий гол Хуліана Альвареса, нагадав вундеркінда-підлітка Мессі. Але версія Катару-2022 здається такою ж крутою, якщо (з огляду на вік) не крутішою, ніж будь-коли.

У вівторок промайнула ще одна історична ніч у кар'єрі аргентинського футбольного ідола. Ним був прописаний черговий індивідуальний рекорд у реєстрі чемпіонатів світу. Завдяки потужному удару з пенальті у ворота Домініка Ливаковича, справжнього героя попередніх протистоянь із Японією та Бразилією, Мессі перевершив Габріеля Батістуту та став найкращим снайпером своєї країни на планетарних форумах!

Він також наздогнав француза Кіліана Мбаппе на бомбардирській вершині поточного турніру. Вже, просто вийшовши на поле, Ліонель зрівнявся з німцем Лотаром Маттеусом за кількістю виступів на мундіалях, а якщо зіграє в недільному вирішальному двобої, стане єдиним володарем цього рекорду. Після фінального свистка від рефері Даніеле Орсато аргентинець опустився на коліна від втоми та стиснув кулаки, радіючи всьому, що сталося, й усьому, що ще попереду.

Через вісім років після поразки у фіналі-2014 він матиме ще одну нагоду підняти над головою чи не єдиний топ-трофей, якого немає в його неймовірному списку досягнень. «Ні, це в жодному разу не помста, – пояснив Мессі на прес-конференції після гри з хорватами. – Це можливість, яку я шукав протягом усієї своєї кар’єри. Це мій останній чемпіонат світу, з яким у мене тепер є шанс на фантастичне прощання».

Катар-2022 для Аргентини – наче найвища точка американських гірок. Поразка на старті групового етапу від Саудівської Аравії (1:2) ледь не стала кульмінацією в низці розчарувань Лео та компанії. Але після цього шоку почалося воскресіння «альбіселесте».

Перемоги, натхненні їх вожаком, дозволили аргентинцям зализати старі рани. А розгром Хорватії став відбиттям такої ж поразки на ЧС-2018, що залишалася одним із найбільших розчарувань у кар’єрі Мессі.

Він був головним героєм історії, яка розпочалася з вирішального матчу 2014 року на «Маракані» й, здавалося, не мала щасливого кінця. Поразка в додатковий час від Німеччини, два ляпаси від Чилі в серії пенальті на Кубку Америки та крах на мундіалі чотирирічної давнини залишили настільки глибокі шрами, що навіть змусили зірку тимчасово згаснути на небосхилі міжнародного футболу в 2016-му.

Але Копа Америка-2021 перевернув усе. Знову на сцені того самого драматичного театру «Маракана», де він крізь сльози дивився на недосяжний світовий трофей, Мессі привів Аргентину до тріумфу над Бразилією та скинув прокляття, яке постійно супроводжувало його в збірній.

Ця звитяга стала фундаментом для команди, яку побудував Ліонель Скалоні. Де для молодшого покоління нинішній форвард «ПСЖ» є беззаперечним авторитетом.

«Мій вік і досвід змушують мене сприймати все інакше. Мені подобається бути в команді в своїй сьогоднішній ролі. Треба демонструвати характер, аби взяти себе в руки та спробувати перезавантажити будь-який невдалий аспект життя. Кожен буває в нокдауні, однак важливо спробувати ще раз і продовжувати боротися за свої мрії. Іноді, звичайно, й в мене закрадалися сумніви, але, дякувати Богу, я повернувся, щоб тепер насолодитися моментом», – зауважив Мессі.

Й у цьому вся суть: Лео насолоджується. Він усміхнений, однакі це зовсім нова посмішка. Нехай когось і накрили хвили ностальгії від його «омолодженого» виступу в Катарі.

Рекорди чемпіонатів світу, що вже належать Мессі, й за якими він женеться

– Мессі є одним із шести гравців, котрі зіграли на п’яти мундіалях – разом із Маттеусом, мексиканцями Антоніо Карбахалом, Рафою Маркесом й Андресом Гуардадо та португальцем Кріштіану Роналду.

– Маттеус і Мессі поділяють рекорд за кількістю матчів на чемпіонатах світу (25). Аргентинець стане одноосібним лідером, якщо вийде на поле в фіналі.

– Мессі провів рекордні 18 матчів у якості капітана збірної на чемпіонах світу. За ним крокують Рафа Маркес (17) і співвітчизник Дієго Марадона (16).

– Італієць Паоло Мальдіні зіграв найбільше хвилин в історії ЧС: 2217. Лео має 2194 і може перевершити екс-захисника «Мілана» в фіналі Катару-2022.

– Мессі – єдиний гравець, який відзначався результативними передачами на п’яти чемпіонатах світу. Його найближчими суперниками є бразилець Пеле, поляк Гжегож Лято, Марадона та англієць Девід Бекхем, котрі були асистентами на трьох першостях.

– Пеле та Мессі поділяють рекорд за кількістю гольових пасів у фазі плей-офф (6).

– Мессі є найкращим бомбардиром збірної Аргентини на мундіалях (11 голів). За ним йдуть Габріель Батістута (10), Марадона (8), Гільєрмо Стабіле (8), Маріо Кемпес (6) і Гонсало Ігуаїн (5).

– Мессі – єдиний гравець, який забивав на чемпіонаті світу в підлітковому віці, протягом свого 20-річчя та 30-річчя. Пеле не вистачило для цього чотирьох місяців.

– Мессі забив свій перший і останній на сьогодні голи на чемпіонаті світу з різницею в 16 років і 180 днів. Наступний найбільший проміжок належить Кріштіану Роналду – 16 років і 160 днів.

– Найкращим гравцем матчу Мессі був уперше визнаний у 2002 році, а загалом цим званням він нагороджувався рекордні десять разів. Його чотири такі звитяги в Бразилії-2014 також є рекордом для одного чемпіонату світу, щоправда Лео поділяє це особисте досягнення з голландцем Веслі Снейдером, який тріумфував стільки ж у Південній Африці-2010.

– Німець Мирослав Клозе здобув 17 перемог на кубках світу. В Мессі наразі 16.

За матеріалами офіційного сайту ФІФА

footclub.com.ua