Україна

Калейдоскоп

П’ятов: 17 років у збірній, два Євро та 102 матчі

Поєдинок проти Вірменії став для голкіпера Андрія П’ятова останнім у складі збірної України. Згадуємо головні матчі легенди.

Георгий ГРОШЕВ

2022-06-12 10:42

Андрій П’ятов – легенда збірної України. Даний факт можна постаратися заперечити, проте якщо ви хочете це зробити, просто подивіться статистику матчів 37-річного голкіпера, подивіться в яких турнірах він брав участь. Зробили? Зрозуміли свою помилку? Отож.

П’ятов провів за «синьо-жовтих» 102 матчі, в яких пропустив 83 голи. Тобто менше гола у перерахунку на 90 хвилин. Дуже солідно, правда? Вибрати з такої кількості поєдинків кілька найкращих - непросто, але ми все ж таки впоралися. Давайте разом згадаємо кар'єру П’ятова у збірній через призму його головних матчів у “синьо-жовтій” футболці.

Україна – Узбекистан 2:1
Товариський матч, 22 серпня 2007


Контрольний матч проти збірної Узбекистану в рамках підготовки до відбору на Євро-2008 точно запам'ятався Андрію П’ятову, оскільки став для нього дебютним у футболці національної команди. Того дня дебютував не лише він, свій шанс також отримали Гладкий (відзначився голом), Грицай та Даниловський, проте жоден із цієї трійці не залишив такого сліду у збірній як П’ятов.



Поле Андрій без пропущеного не залишив, проте сталося це вже у компенсований час, а до цього колектив Блохіна впевнено вів гру. До самого П’ятова претензій мінімум - він встиг зробити кілька класних сейвів.

Україна – Англія 1:0
Відбір на Чемпіонат світу-2010, 10 жовтня 2009


Час минав, Андрій прогресував і виборював місце в основі збірної. У жовтні 2009-го у Дніпрі відбувся важливий матч між Україною та Англією у відборі на Мундіаль. Команда Михайличенко швидко заробила пенальті та чисельну перевагу, проте Шевченко не забив із позначки. Благо знайшовся інший герой – Назаренко. Хавбек «Дніпра» потужним ударом встановив остаточний рахунок.

П’ятов провів усю гру, здійснивши кілька сейвів. На той момент воротар був чинним володарем кубка УЄФА, тому ніякою Англією його було не залякати. Що цікаво, того вечора він отримав єдину жовту картку за 102 гри у збірній. Все через затягування часу. Жертва була не марною.

Україна – Швеція 2:1
Євро-2012, 11 червня 2012


Немає сумнівів, що ту перемогу на “Олімпійському” пам'ятають усі. Особливо Андрій Шевченко. Але для багатьох інших це також був важливий матч, особливо для П’ятова. Можливо, тезка капітана отримав статус першого номера через травму Шовковського, проте проти шведів він не підвів.



Як і багато інших, П’ятов проводив свій перший матч у рамках великого турніру збірної. Залишити ворота сухими не вдалося, проте п'ять сейвів – добротний показник.

Польща – Україна 1:3
Відбір на Чемпіонат світу-2014, 23 березня 2013


Якщо ви стежили за збірною під час відбору на Мундіаль 2014-го, то маєте пам'ятати непросту ситуацію, коли Михайло Фоменко став наставником “синьо-жовтих”. У трьох турах до нього вдалося здобути лише два бали, а тому на виїзну гру проти Польщі українці їхали не в статусі фаворитів. Але перемогли. Швидкі голи Ярмоленка та Гусєва зробили гру, а точний удар Зозулі закріпив остаточну перевагу.

Для П’ятова це була не просто гра. Так, він здійснив кілька важливих сейвів, проте важливим є те, що того вечора Андрій уперше вивів збірну у статусі капітана. Подібних ігор попереду чимало, але перший випадок часто найважливіший.

Україна – Франція 2:0
Відбір на Чемпіонат світу-2014, 15 листопада 2013


Ще один поєдинок, який ви точно пам'ятаєте. Команді Фоменко відверто не пощастило із суперником по плей-офф, проте здобута перемога у першому матчі подарувала надію та ейфорію. І нехай на Чемпіонат світу вийти не вдалося, та гра з французами – одна з найкращих в історії національної команди.



У ті роки місце Андрія у збірній не піддавалося сумніву. Проти Франції він знову довів свою важливість, здійснивши сім сейвів. І це проти майбутніх фіналістів Євро та однієї з найкращих збірних світу.

Україна – Чехія 1:0
Ліга Нація, 16 жовтня 2018


Переносимося у часі. Євро-2016 та відбір на ЧС-2018 – не найяскравіші сторінки у футболці збірної. Ми їх перевернемо. А ось Ліга Націй у 2018 році була цікавою. Тоді ми стежили за становленням тієї самої збірної Шевченка, яка ще в майбутньому пошумить. Проти чехів «синьо-жовті» зіграли, може, і не ідеально, але переможно. Багато в чому завдяки П’ятову.

Андрій того вечора був шикарним. А може, навіть найкращий. Вісім сейвів за матч – зайве підтвердження. Поки оборона провалювалася – П’ятов страхував, і робив це грамотно.

Португалія – Україна 0:0 та Україна – Португалія 2:1
Відбір на Чемпіонат Європи 2020


Ми вирішили об'єднати ці два матчі, оскільки чотири очки проти чинних чемпіонів Європи – це пік як для збірної Шевченка, так і для Андрія П’ятова, який був ідеальним упродовж усього відбіркового циклу. Вдумайтеся, у восьми зустрічах Україна пропустила лише чотири голи, а Португальці змогли забити лише раз, та й то з пенальті. Славні були часи.


Проти «європейських бразильців» П’ятов здійснив у сумі 16 сейвів (по вісім вдома і на виїзді), заслуживши похвалу від усіх - починаючи від пересічного вболівальника і закінчуючи скрупульозним експертом. Євро-2020 мало стати піком його кар'єри, проте коронавірус все зіпсував.

Україна – Швейцарія 2:1
Ліга Націй, 3 вересня 2020


Ера пізнього П’ятова у збірній. Україна ідеально розпочала свій шлях у дивізіоні Ліги Націй, обігравши головного конкурента за місце під сонцем. Але по грі все складалося складно. “Наті” грали якщо не краще, то точно на рівних, перебивши українців по ударах у сумі та у створ. Але П’ятов та штанги рятували. Андрій провів не найкращий свій матч, пропустив гол, але кілька відбитих ударів та важлива перемога змусили нас згадати той львівський поєдинок.

Україна – Франція 1:1 та Фінляндія – Україна 1:2
Відбір на Чемпіонат світу-2022


Після Євро-2020, на якому Андрій не провів жодної хвилини, він оголосив про завершення міжнародної кар'єри. Проте місія людини – припускати, решта за вищими силами. Кадрові втрати на воротарській позиції змусили нового тренера збірної Олександра Петракова попросити П’ятова повернутися. Капітан погодився.

Він не провів сухого матчу ні проти фінів, ні проти французів, проте в обох випадках зіграв набагато краще, ніж багато хто сподівався. Він часто виручав проти «скандинавів», а виграна дуель у Марсьяля у київському матчі багато допомогла збірній зберегти нічию та шанси на місце у плей-офф відбору. А далі ви й так знаєте.

Україна – Вірменія 3:0
Ліга Націй, 11 червня 2022


Де є початок, завжди буде й кінець. Останній матч П’ятова у збірній закінчився впевненою перемогою над не найпростішою Вірменією. Можливо, ви скажете, що роботи у кіпера було не дуже багато, але коли треба було рятувати, він це й робив. Згадайте лише скидку від Забарного, яка могла привести до автоголу. Але не привела. П’ятов врятував. І за 102 своїх матчі у «синьо-жовтій» формі він робив це занадто часто, щоб по праву вважатися легендою своєї футбольної країни.

ua-football.com