Глобус

Ліга націй. Нідерланди – Італія 2:3. Звіт про матч за 3-тє місце

В рамках матчу за третє місце Ліги націй УЄФА 2022/23 збірна Нідерландів програла Італії.

2023-06-18 18:22

Після повернення Рональда Кумана до збірної Нідерландів два з трьох матчів «ораньє» під його керівництвом завершились поразками, у яких команда пропускала по чотири голи. Весняний розгром у Франції ще можна було зрозуміти, а от 2:4 від Хорватії три дні тому шокували.

Частково такі результати можна пояснити кадровими негараздами. Зокрема, у Лізі націй не могли допомогти Де Лігт і Депай. Втім, конкретно в півфіналі турніру ключовою проблемою стали тактичні метання Рональда Кумана. У поєдинку з хорватами він спробував кілька схем (зокрема, скопіював у Пепа 3-2-2-3 на м'ячі), а Думфріса засунув суто в захист.

Коуч заявив, що для нього важливішим є відбір на ЄВРО-2024, але пообіцяв виставити найсильніший склад. Під тиском спільноти йому довелося повернутись і до традиційних 4-3-3, хоча в різних стадіях ця модель приймала різний вид. В кадровому плані сталася всього одна заміна – Коопмейнерса замінив Ланг.

У Італії останнім часом справи теж кепські. Навесні програли Англії, а у півфіналі Ліги націй «Скуадра» згоріла Іспанії – в обох випадках збірна провалила по тайму й мало що створила. До того ж, установка розігрувати від воріт низом у останній зустрічі вилилась у обрізку Бонуччі й пропущений гол вже на 3-й хвилині.

Роберто Манчіні заявив, що міг помилитись зі схемою. І він дійсно вирішив її змінити – на матч з Нідерландами італійці перебудувались з 3-5-2 на 4-3-3, характерні для епохи з ЄВРО-2020. Були й масштабні кадрові перестановки.

Зокрема, змінилась вся лінія атаки. Замість Іммобіле й Дзаньйоло попереду з'явились 19-річний Ньйонто, 23-річний Ретегі й 23-річний Распадорі. В центрі оборони замість Бонуччі вийшов дебютант Буонджорно, а Барелла й Жоржінью поступились місцем Верратті та Крістанте.

План Рональда Кумана в теорії виглядав агресивно. Центрбек Гертрейда активно допомагав перевантажувати опорну зону, а Думфріс завдяки переведенню на позицію правого фулбека почав робити ривки правим флангом. Де Йонг же часто опускався для просувань з глибини. Без м'яча, як і тиждень тому використовувалась схема 4-5-1 з доволі агресивним тиском.

Італійці, своєю чергою, активно виманювали суперника в пресинг, аби запускати прудконогих вінгерів та латералів у ривки. Активно використовували перевантаження на чужій третині, коли до трійки нападників з глибини підклчався і латераль. В цілому, Італія працювала другим номером, від контратак – команда тримала м'яч менше 40% часу.

І це спрацювало. Нідерланди, попри агрсивні наміри тренерського штабу, практично нічого не створили до перерви. Шість їхніх ударів потягнули на 0,25 очікуваних голів – жоден з пострілів не влучив у площину. Та й гострих моментів не виникало.

Виключенням став епізод на 41-й хвилині, коли Гакпо отримав розрізний пас від Ланга й пробив з близької відстані повз дальню стійку. Це був чи не єдиний провал італійської оборони. А от в атаках «Скуадра» раз за разом розривала збірну Нідерландів.

За перші півгодини вони мали забивати мінімум тричі – і команда майже все реалізувала. Відкрити рахунок вдалося вже на 6-й хвилині, коли вдалося розіграти флангову контратаку. Ньйонто подав з правого флангу, Ретегі спробував пробити через себе (невдало), а м'яч відскочив до Распадорі.

Матео стягнув на себе захисників і п'яткою скинув сферу на лівий край штрафного, куди без жодного спротиву зайшов Дімарко. Федеріко пробив з-під Думфріса у дальній кут. 0:1!

А на 20-й хвилині гості подвоїли перевагу. Дімарко прорвався через діру на лівому фланзі й виконав потужний простріл. Ньйонто прийняв м'яч і пробив метрів з 20-ти, а м'яч рикошетом від Віффера відскочив на Фраттезі. Давіде уникнув офсайду й розстріляв ворота з близької відстані. 0:2!

На 27-й хвилині Дімарко міг і третій вколотити, але його удар з-за меж штрафного пройшов над поперечкою. Після цього італійці дещо заспокоїлись, ставши грати по рахунку. До перерви він не змінився.

У роздягальні тренер «ораньє» вдався до потрійної заміни. Ланг, Мален і Гертрейда покинули поле, а на полі з'явились Вегхорст, Вейналдум і Бергвейн. Трохи згодом на банку відправився Сіммонс, поступившись місцем Коопмейнерсу.

Нідерланди перебудувались на схему з трьома захисниками, а мобільний Гакпо отримав у допомогу стовпа та ривки Бергвейна. Вейналдум мав покращити просування через центр. Ці хіди суттєво покращили футбол господарів.

Італія продовжила сидіти в низькому блоці. Це могло погано завершитись. До 70-ї хвилини збірна Нідерландів вела за ударами з рахунком 8:1 – і вони мала відігруватись. Вже на 47-й хвилині Гакпо отримав закидання від ван Дейка й потужно пробив з меж штрафного. Доннарумма парирував.

На 52-й хвилині забивати міг Бергвейн, який отримав м'яч на правому куті воротарського, але в останню мить удар накрив Дімарко. Також у Гакпо був небезпечний простріл вздвож лінії воротарського і кілька перспективних атак без гострого завершення.

«Ораньє» тиснули і, зрештою, забили гол. Гакпо та Коопмейнерс обігрались у центрі, після чого пішло закидання у карний майданчик. Зрізка від одного із захисників запустила «свічку» – Бергвйн підхопив відскок, хитнув Дімарко й пробив у дальній кут. 1:2!

Роберто Манчіні одразу провів подвійну заміну, випустивши на поле Бареллу й К'єзу. І він вгадав! Вже на 72-й хвилині Скуадра Адзурра забила втретє – К'єза скористався грубою помилкою Думфріса, влетів на лівий фланг штрафного й завдав удар під дальню стійку. М'яч рикошетом від неї влетів у ворота. 1:3!

Цей гол мав би деморалізувати Нідерланди, однак підопічні Рональда Кумана не здались. Вони продовжували чинити тиск і навіть забили на 82-й хвилині – Коопмейнерс пробив і влучив у Вейналдума, а рикошет підхопив Вегхорст. Ваут переграв Доннарумму, але заліз у офсайд. Рахунок не змінився.

Аж на 90-й хвилині Нідерланди відродили інтригу. Спрацював високий пресинг «ораньє» та заміни Кумана – свіжий Верман розрізав оборону пасом на Вейналдума, а той відправив м'яч у сітку. 2:3! Щоправда, за кілька хвилин після цього Італія вискочила в контратаку, перегравши усю оборону господарів у карному майданчику. Від гола врятував невдалий удар Пеллегріні з 11-ти метрів.

Арбітр компенсував аж 9 хвилин. Зіграли на 2 хвилини більше, але Нідерланди так і не врятувались. Фінальний свисток зафіксував перемогу Італії – «Скуадра Адзурра» завойовує бронзові медалі Ліги націй.

НІДЕРЛАНДИ – ІТАЛІЯ – 2:3
Бергвейн (68), Вейналдум (90) – Дімарко (6), Фраттезі (20), К’єза (73).
Нідерланди: Бейлов, Думфріс, Гертрейда (Вейналдум, 46), ван Дейк, Аке, Віффер (Веєрман, 76), Сімонс (Коопмейнерс, 63), Ф.де Йонг, Мален (Бергвейн, 46), Гакпо, Ланг (Вегхорст, 46).
Італія: Доннарумма, Толой, Буонджорно, Ачербі, Дімарко (Спінаццола, 74), Верратті (Барелла, 85), Крістанте, Фраттезі, Ньйонто (Дзаньйоло, 64), Ретегі (Пеллегріні, 85), Распадорі (К’єза, 63).
Попередження: Вегхорст (90+5) – Дімарко (34), Барелла (90+2), Ачербі (90+5).