Глобус

Ліга націй. Хорватія – Іспанія 0:0 (пен. 4:5). Звіт про фінальний матч

Іспанія виграла Лігу націй, здолавши Хорватію в серії пенальті – Сімон вбив мрію балканського «золотого покоління».

2023-06-19 00:52

Фінал Ліги націй-2023 мав особливе значення для Хорватії. Це був останній шанс її «золотого покоління» на виграш золотих медалей зі збірною – Модрич і Ко брали тільки срібло ЧС-2018 і бронзу ЧС-2022. Звісно, дані досягнення важать в 10 разів більше, ніж Кубок Ліги націй, однак символічність завоювання трофею не можна було недооцінювати.

Хорватія ніколи не перемагала на міжнародних турнірах. Як і будь-яка інша балканська країна (навіть Югославії цього не вдавалося). Навіть на клубному рівні регіон не знав тріумфів після 1990 року. Кому, як не «картатим», належало пробити цю стелю?

Шанс побачити історичну подію мобілізував фанів «ватрених». У півфіналі в Роттердамі збірну підтримали 14 тисяч хорватів, а на фінал приїхали аж 20 тисяч.

У Іспанії була своя мотивація. Два роки тому «Фурія Роха» вже грала у фіналі, поступившись Франції. Вболівальники на Піренеях впевнені, що збірну засудили в моменті з вирішальним голом Мбаппе, тож тепер випав шанс «забрати своє». Особливо важливе значення трофей мав для молодих футболістів або для представників з клубів рівня «Сосьєдада».

Тренерський штаб збірної Хорватії вдався до мінімальних змін у складі. Златко Далич випустив у основі тих же футболістів, що і в півфіналі проти Нідерландів – виключенням стала позиція центрбека. Замість Віди з'явився Ерлич, якого очікували в старті і чотири дні тому.

Луїс де ла Фуенте, своєю чергою, провів дві перестановки. Партнером Родрі по центру поля став Фабіан Руїс, хоча в попередніх трьох матчах основним був Меріно. В атаці ж замість Родріго Морено випустили Асенсіо – він суттєво покращив гру «Фурії» в другому таймі півфіналу з Італією.

В таткичному плані збірні зовсім не здивували. Вболівальники побачили кришталево чистий футбол Іспанії й Хорватії. «Фурія Роха» володіла м'ячем 54% часу, агресивно пресингувала й розтягувала оборону великою групою футболістів.

«Картаті» міцно сиділи в середньому блоці й виходили з-під тиску через тріо центрхавів. Модрич знову божив, а в атаку виходили через фланги й кроси. Втім, підопічні Златко Далича і пресингувати не забували, причому виходило теж якісно.

Старт зустрічі краще давався іспанцям. Давався настільки добре, що до 15-ї хвилини вони вже могли вести з рахунком 0:2. Вже на 10-й забивати мав Мората, якому створив момент голкіпер Ливакович. Домінік вирішив ловити високу й сильну подачу Фабіана Руїса, але випустив м'яч з рук.

Альваро тут же зіграв на добиванні, але воротар встиг відбити сферу. Після цього лайнсмен свиснув офсайд, хоча повтор показав неоднозначність ситуації. Втручання VAR могло б і зарахувати гол, якби він стався.

А ще через дві хвилини офсайдів не було. Іспанці відібрали м'яч перед чужим штрафним і віддали його Гаві, а той пробив метрів з 18-ти – Ливакович вже навіть не рухався. Втім, сфера прокотилась повз ліву стійку.

На жаль для прихильників «Фурії», тиск підопічних Луїса де ла Фуенте здувся просто блискавично. Вже в середині першого тайму стали помітними недоліки, які були характерними і для матчу проти Італії – іспанці допускали позиційні помилки. Зокрема, у них виникали розриви між лінією атаки й центром поля, а часті підіймання фулбеків відкривали простір на флангах.

Парі опорників було важко проти трикутника «картатих». Особливо складно давалися блукання Модрича – геніальний худодник перевантажував потрібні зони й віддавав вкрай своєчасні паси з просуванням. Проблеми не викглядали критичними, але хорвати майстерно знаходили простір.

Як наслідок, до перерви Іспанія взагалі нічого не створила. Хорватія ж створила низку небезпечних моментів. Зокрема, на 23-й хвилині Крамарич відгукнувся на закидання, зачепившись за м'яч за спинами захисників. Андрей вийшов віч-на-віч з Сімоном, але не зміг нормально влучити по «круглому». В цьому трішки допоміг і спротив Ляпорта.

Ще за хвилину хорвати провалились при розіграші кутового, ледь не отримавши вбивчу контратаку. Втім, вони змогли відібрати м'яч – і лячно вже було іспанцям. Контрвипад бланканців завершився прострілом на лінію воротарського, який готовий був замикати Пашаліч, однак в останню мить ногу підставив Ле Норман!

На 31-й хвилині у підопічних Златко Далича міг спрацювати стандарт. Перишич замикав подачу Модрича зі стандарту, пробивши головою в лівий нижній кут. Сімон парирував перед собою, але одразу ж накрив сферу.

На 38-й хвилині «Фурію» за черговий провал міг покарати Брозович, який уникнув офсайду й влетів на край штрафного. Він прострілив вздовж воротарського, але ніхто з хорватів не добіг до передачі! Зрештою, свисток арбітра відправив команди відпочивати за рахунку 0:0.

У роздягальні тренери обійшлися без замін. Таке рішення краще позначилось на футболі «картатих» – вони краще працювали з м'ячем і були значно конкретнішими на чужій третині поля. До середини другого тайму виникали відрізки, коли Хорватія взагалі притискала Іспанію.

На 51-й хвилині такий футбол мав завершуватись взяттям воріт Сімона. Перішіч прорвався лівим флангом і м'яко навісив вздовж лінії воротарського, але Сімон і Пашалич до м'яча не дотягнулись – зате його спокійно прийняв Юранович. Опинившись у вбивчій позиції в кількох метрах від воріт, Йосип пробив кудись в район кутового прапорця!

На 60-й же хвиині Модрич розігнав контрвипад «картатих» пасом на правий фланг, звідки пішов простріл у штрафний. Юранович бити не став, пропустивши на дугу, однак туди одразу ж влетіли Модрич і Крамарич. Вони завадили один одному.

Ще за хвилину Пашалич протиснув Альбу й замкнув крос від блискучого діда Перишича. Відстань знову була мінімальною, однак Маріо поцілив у зовнішній бік сітки. У Іспанії за цей період був тільки один гострий епізод – Асенсіо пробив головою після навісу від Альби. Вийшло зависоко, та й Ливакович все контролював.

На 66-й хвилині тренерський штаб «Фурії» провів подвійну заміну. Мората й Піно відправились відпочивати, а замість них вийшли Фаті та Хоселу. Через 12 хвилин Луїс де ла Фуенте зняв з пробігу Руїса та Ле Нормана – на полі з'явились Меріно та Начо відповідно. Фактично, ентренадор випустив двох нападників та захисника, якого активно залучають до атак.

Вже наприкінці зустрічі Ольмо вийшов замість Гаві. Златко Далич же в останні 20 хвилин перебудувався в 4-4-2 – Пашаліча й Іванушеца замінили Петкович і Влашич, а опорник Майєр вийшов замість форварда Крамарича.

Просте рішення Далича спрацювало краще, ніж all-in від де ла Фуенте. В середині другого тайму йшло рубилово та гра на зустрічних курсах, але моментів не виникало. Виключенням став епізод на 75-й хвилині, коли Фаті вирвався практично віч-на-віч – Ливакович вибив м'яч.

Щоправда, його на фланзі швидко підхопив Фабіан Руїс. Хавбек спробував закинути сферу за комірець дезорієнтованому Домініку, але перекинув його разом з воротами. Також можна згадати непоганий удар Родрі з 30-ти метрів.

Втім, ближче до 80-х хвилин стало помітно, що Іспанія починає домінувати. Як і в матчі з Італією. «Фурія Роха» контролювала темп і відверто притискала «картатих» – гостроти в завершенні не вистачало, але підопічні Златко Далича явно тримались на морально-вольових.

Все мало тріснути на 84-й хвилині, коли Меріно покотив на лінію воротарського, а Фаті пробив звідти у дальній кут. Ливакович вже був відіграний, але сферу на стрічці воріт зупинив Перишич! А ще за шість хвилин Асеніо прийняв діагональ і з правого краю карного штрафного бив у дальній кут – м'яч пройшов поруч зі стійкою!

Арбітр компенсував аж шість хвилин, але Хорватія змогла їх сасушити. На останніх секунадах балканці навість пішлив атаку й притиснули Іспанію. Зрештою, Фелікс Цвайєр відправив команди в екстр-тайми.

Змісти першого овертайму мало відрізнявся від завершення основного часу. Хорвати вражали своєю фізичною готовністю – вони видавали колосальний об'єм бігової роботи, причому майже без провисань. Іспанія знову не сподобалась, працюючи дещо хаотично, але була одна корисна заміна від де ла Фуенте – Карвахаль вийшов замість Наваса й заспокоїв правий фланг оборони, де феєрив Перишич.

Моменти виникали в обох колективів. «Фурія Роха» могла забивати внаслідок зміщення Асенсіо на лінію карного майданчика – його удар накрили, однак Ольмо підхопив відскок і потужно бахнув з 20 метрів. Зависоко!

Хорвати налякали Іспанію вриванням Майєра виходом майже віч-на-віч. Ловаро затягнув із завершенням і впав без пенальті, хоча ледь не зламав Начо. На 105-й же хвилині Брозович увійшов на лівий край, розвернувся й пробив низом у дальній кут – Сімон спіймав м'яч!

В другому екстра-таймі агресивніше виглядали піренейці. Заміни нарешті давали ефект. Підопічні Луїса де ла Фуенте йшли вперед великими силами та якісно комбінували на чужій третині. Особливо виділялись Фаті, Меріно й Ольмо. Златко Даліч спробував виріити цю проблему, освіживши позицію правого фулбека – замість Юрановича вийшов Станішич.

Попри проблеми в обороні, хорвати сміливо вибігали в контратаки й намагалися виграти. Гра йшла на зустрічних курсах, причому робота «картатих» в середині поля була блискучою. Пауз було настільки мало, що Фелікс Цвайєр нічого не компенсував, одразу після 120-ї хвилини давши свисток.

Спокійно завершивши поєдинок, команди несподівано влаштували сутичку стінка-на-стінку. Щоправда, обійшлося без грубощів. Загалом, футболісти виглядали впевнено.

Першими пробивали свіжі форварди – Влашич і Хоселу. Без шансів для голкіперів. 1:1.

Другими пішли опорники – Брозович і Родрі. Вони розвели воротарів по різних кутах. 2:2.

Потім слово взяв капітан Хорватії – Модрич забив без шансів. Відповісти Луці зміг Меріно – 3:3.

А далі сталося те, що мало статись. Майєр погано увійшов у гру й пробив з «позначки», але Сімон парирував ногами!

Асенсіо ж забив без шансів. 3:4. Хоча голкіпера вгадав напрям удару. Перишич зрівняв, а далі вся надія була на Ливаковича – проти нього пішов Ляпорт. Домінік не врятував, але за «золоте покоління» заступилася поперечка! 4:4!

Хорвати одразу ж розвеселились, однак подальший постріл Петковича парирував Сімон... А далі Карвахаль пробив над Ливаковичем – 4:5. «Золоте покоління» залишається без медалей. Іспанія виграла Лігу націй-2023!

ХОРВАТІЯ – ІСПАНІЯ – 0:0 (пен. 4:5)
Серія пенальті:
1:0 Влашич, 1:1 Хоселу, 2:1 Брозович, 2:2 Родрі, 3:2 Модрич, 3:3 Меріно, 3:3 Майєр (воротар), 3:4 Асенсіо, 4:4 Перишич, 4:4 Ляпорт (поперечина), 4:4 Петкович (воротар), 4:5 Карвахаль.
Хорватія: Ливакович, Юранович (Станишич, 112), Шутало, Ерлич, Перишич, Модрич, Брозович, Ковачич, Пашалич (Петкович, 62), Крамарич (Майєр, 90+1), Іванушець (Влашич, 78).
Іспанія: Сімон, Навас (Карвахаль, 97), ле Норман (Начо, 78), Ляпорт, Альба, Родрі, Руїс (Меріно, 78), Асенсіо, Гаві (Ольмо, 87), Піно (Фаті, 66), Мората (Хоселу, 66).
Попередження: Петкович (90+2) – Гаві (81), Начо (96), Родрі (97).