ЄВРО-2024

ЄВРО-2024, кваліфікація. 5-й тур. Подробиці матчів п'ятниці

Більшість фаворитів сьогоднішніх матчів свої завдання виконали без особливих проблем. Особливо блиснула Іспанія, яка хвацько розібралася з Грузією. А ось у Ескішехірі народилася сенсація: Туреччина не змогла впоратися з Вірменією Олександра Петракова, ухилившись від поразки за кілька хвилин до фінального свистка.

2023-09-09 00:50

Сенсаційна перемога Вірменії була близькою. Та й вона не виглядала б сенсаційною. Збірна Вірменії Олександра Петракова виглядає дуже пристойно. Програла вдома Туреччині, але грала добре, блискуче перемогла у Вельсі з рахунком 4:2. І сьогодні грала хоробро, сміливо, на рівних. Не боялася суперника. Трохи забракло організованості та витримки.

Команда Петракова грала за тактичною схемою 5-4-1 і володіла м'ячем лише 34 відсотки часу. Але не можна сказати, що ставила «автобус». Оскільки тримала високу лінію оборони, часто пресингувала та часто намагалася атакувати. Коли турки починали розігрувати від власної оборони, на їхню половину поля одразу ж приходили 5-6 суперників.

Ця висока лінія оборони могла вдарити по гостях ще в першому таймі. Двічі Актюркоглу закинув довгим пасом на центрфорварда Бариса Йилмаза. Але той дав зрозуміти, чому у дев'яти матчах за Галатасарай з початку сезону не забивав. Один удар відбив Чанчаревич, другий пішов вище. Тут також комплімент воротареві, який кинувся на форварда миттєво.

Коли атакери господарів помінялися місцями, Актюркоглу зльоту з центру штрафного з незручної пози також пробив вище. Потім троє не поділили м'яч на лінії воротарського. Але на цьому до перерви всі. А гості створили удар Сперцяна з 16-ти метрів, витягнутий Гюноком, кручений удар Бічахчяна та удар його ж з центру поля над воротарем (двічі трохи неточно).

Другий ж тайм вірмени взагалі почали тиском. І голом. Схожим на голи проти Вельсу та Латвії у червні. Тобто награною комбінацією. «Стінка» на лівому фланзі, пас в прорив, простріл, двоє захисників змахнули косою – і Дашян забиває. Щоправда, одразу мало не привезли, також «змахуючи косою». Але їм пощастило. А незабаром Ранос та Ундер з центру штрафного не влучили зовсім трохи.

І надалі не можна сказати, що турки влаштували якийсь особливий штурм. Вірмени іноді сідали глибше, але нерідко виходили в пресинг, відштовхували гру в центр поля. Підтримуючи високий темп першого тайму. З 61-ої до 83-ої хвилини по воротах Чанчаревича було завдано лише одного удару. Здалеку. А загальний рахунок за ударами на 83-ій був 11:11.

Але все ж таки команда Петракова не витримала. Причому пропустила саме через ту сміливість. Втратила м'яч у центрі поля, де й знаходилася більшість гравців обох команд, центр оборони залишився порожнім, Чалханоглу спрямував в прорив Ундера, Чанчаревич блискуче врятував, але підвестися не встиг, і дебютант Йилдирим акуратно добив низом з 17-ти метрів.

Досить складним також вийшов матч Словаччини та Португалії, які ведуть боротьбу за лідерство у групі J.

Португальці явно проспали ледь не весь перший тайм і за перші 15 хвилин словаки кілька разів спробували скористатись таким станом свого суперника. Одним з найактивніших виконавців дебюту зустрічі у складі господарів поля був вінгер празької «Спарти» Лукаш Гараслін, який чудово пропонував себе партнерам, а також вміло розігрував комбінації неподалік від штрафного майданчика Португалії.

На 17-й хвилині гості все ж створили перший по-справжньому небезпечний момент після помилки від оборонця Словаччини Деніса Вавро, але удар від Бруну Фернандеша виявився занадто слабким і став легкою здобиччю для Мартіна Дубравки. Цей момент бачився скоріше винятком, легким спалахом, який так і не загорівся.

Так, у другій половині першого тайму тиск від словаків ослаб, однак португальці, таке враження, свого тиску навіть не розпочинали. Подібна пасивність на межі з сонливістю у виконанні підопічних Роберто Мартінеса відверто здивувала, особливо на фоні голодних до боротьби словаків.

Під кінець першого тайму Словаччина могла відкривати рахунок після удару від Лукаша Гарасліна, проте його пострілу в ближній кут не вистачило точності. Саме тут настав час згадати класичне футбольне правило і що буває, якщо не забиваєш ти. Бруну Фернандеш покарав господарів поля красивим ударом з гострого кута точно під дальню стійку воріт Дубравки. Подібна екзекуція від півзахисника «Манчестер Юнайтед» виглядала аж занадто жорстокою по відношенню до старанних словаків. Саме з мінімальною перевагою гостей команди пішли на перерву.

У другому таймі португальці все ж покинули царство Морфея, але і словаки не думали здаватись, продовжуючи систематично поколювати суперника небезпечними моментами. Відмінний шанс був у правого вінгера Івана Шранца, втім удар в його виконанні був далеким від ідеалу. Португальці ж намагались зберігати спокій та шукати свої моменти, тримаючи круглого під чітким контролем.

Забійний момент мав Кріштіану Роналду, який незвично для себе не влучив по м'ячу після хорошої передачі. Одразу після цього він хотів дограти момент до кінця і влучив бутсою по обличчю Дубравці. Головний арбітр цієї зустрічі Глен Нюберг пробачив капітана збірної Португалії та вручив лише жовту картку.

Згодом Шкріньяр пробивав головою з кількох метрів до воріт Кошти, але м'яч пролетів вище. На цей момент у Португалії відповів Кріштіану Роналду: він пробивав з хорошої позиції після ідеального пасу від Бруну Фернандеша, втім точно в руки Дубравці.

Як підсумок: важка перемога португальців на класі. Вони продовжують лідирувати у групі J і мають 5 звитяг у перших 5-ти матчах. Як і Шотландія – у групі А.

Група А

ГРУЗІЯ – ІСПАНІЯ – 1:7
Голи: Чакветадзе (49) – Мората (22, 40, 65), Квірквелія (27, автогол), Ольмо (38), Ніко Вільямс (68).
Грузія: Мамардашвілі, Гочолейшвілі (Сазонов, 77), Квірквелія, Кашія, Азаров (Двалі, 60), Лобжанідзе (Давіташвілі, 46), Абурджанія (Чакветадзе, 46), Гагнідзе (Меквабішвілі, 46), Кварацхелія, Кітеїшвілі, Мікаутадзе.
Іспанія: Сімон, Карвахаль, Ле Норман, Лапорт, Гайя, Гаві (Меріно, 58), Родрі (Субіменді, 72), Фабіан Руїс, Асенсіо (Ніко Вільямс, 44), Мората (Хоселу, 72), Ольмо (Ямаль, 44).
Попередження: Абурджанія (45+1), Кашія (50), Кітеїшвілі (60), Кварацхелія (82) – Гаві (45+1), Субіменді (79).

КІПР – ШОТЛАНДІЯ – 0:3
Голи: Мактоміней (6), Портеус (16), Макгінн (30).
Кіпр: Малль, Роберж, Лайфіс, Каро, Андерсон Коррейя, Кірьяку (Гогич, 80), Кусулос (Іоанну, 46), Харалампус (Какуліс, 84), Кастанос, Антоніу (Андреу, 80), Сотіріу (Піттас, 46).
Шотландія: Ганн, Хіки (Паттерсон, 84), Тірні, Хендрі, Портеус, Робертсон, Макгрегор, Макгінн (Армстронг, 83), Мактоміней (Крісті, 90), Гілмор (Маклін, 67), Адамс (Дайкс, 67).
Попередження: Андерсон Коррейя (8), Піттас (57), Іоанну (84).